Pożyczki ratalne mają zarówno wady, jak i zalety.

financial analytics

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele opcji kredytowych. Wynika to z faktu, że w Polsce istnieją setki banków, a pożyczki należą do najbardziej popularnych produktów finansowych oferowanych przez te instytucje. Ponadto coraz więcej nowych firm prywatnych zajmuje się udzielaniem pożyczek. Pożyczki ratalne stanowią znaczną część wszystkich pożyczek. Czy warto je zlikwidować? Jakie są zalety i wady każdej z opcji?

Spłata pożyczki jest prosta.

Prostota, z jaką można spłacać kredyty ratalne, jest bez wątpienia ich największą zaletą. Wynika to z faktu, że niezaprzeczalnie łatwiej jest spłacić kredyt, jeśli nie trzeba spłacać całej kwoty w jednej racie. Posiadanie większej sumy pieniędzy rozłożonej na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt rat sprawia, że jest to mniejsze obciążenie dla zasobów finansowych gospodarstwa domowego. Wynika to z faktu, że na spłatę wystarczy przeznaczyć co miesiąc skromną część wypłaty, podczas gdy spłata całej kwoty pożyczki zajęłaby kilka wypłat.

Nie powinno więc dziwić, że klienci, którzy zaciągają kredyty ratalne, spłacają je regularnie. W przypadku pożyczek, które muszą być spłacone w całości, bardziej typowe jest odkładanie spłaty na później i narażanie się na pozew o windykację.

Pożyczki zaciągane po pierwszej pożyczce

Należy zauważyć, że zaciągnięcie pożyczki ratalnej nie wyklucza możliwości zaciągania kolejnych pożyczek w przyszłości. Ponieważ przy umiarkowanych pożyczkach często można sobie pozwolić na spłatę dwóch, a nawet trzech pożyczek w tym samym czasie, nie stanowi to problemu. Jeśli natomiast pożyczkobiorca musi spłacić całą kwotę jednorazowo, będzie musiał odłożyć pieniądze z góry i nie będzie mógł sobie pozwolić na spłatę pozostałych rat.

Nie ma cyklu zadłużenia.

Ponieważ pożyczki ratalne są łatwiejsze do spłacenia niż pożyczki na dzień wypłaty, prawdopodobieństwo powstania cyklu zadłużenia jest mniejsze. Faktem jest, że większość kredytobiorców nie jest zmuszona do zaciągania kolejnego kredytu w celu spłacenia poprzedniego.

Poza tym, kredyt ratalny może być całkiem korzystny w przypadku spirali zadłużenia spowodowanej innymi rodzajami kredytów. Oznacza to, że za pomocą kredytu ratalnego można od razu spłacić pilną pożyczkę, a następnie uregulować zadłużenie w ratach rozłożonych na kilka miesięcy. Ponadto, w tym momencie należy zwrócić uwagę na kredyt konsolidacyjny, który jest spłacany w ratach. Osoby, które znalazły się w złej sytuacji finansowej w wyniku zaciągnięcia pożyczki, są główną grupą docelową tego konkretnego produktu.

Kredyt konsolidacyjny to kredyt, który łączy w sobie wszystkie zaciągnięte kredyty. Umożliwia on klientowi spłacanie ich w miesięcznych ratach przez pewien okres czasu. Należy pamiętać o tym, że jest to po prostu jedna rata, niezależnie od tego, ile kredytów zostało wcześniej zaciągniętych.

Kredyty ratalne mają szereg wad.

Oczywiście, jak w przypadku każdego produktu finansowego, istnieją zalety i wady zaciągnięcia kredytu ratalnego. Z pewnością niektórych przeraża perspektywa spłacania długu przez kilka lat. Uważają oni, że tracą pieniądze w wyniku comiesięcznych spłat ratalnych.

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie należy wiedzieć o kredytach gotówkowych, jest to, że w dłuższej perspektywie są one zazwyczaj nieco droższe. Wynika to z faktu, że jest to korzystniejsze dla kupującego. Mimo to inflacja ma pozytywny wpływ na koszt kredytu, który został nieco obniżony. Wynika to z faktu, że ta sama gotówka wypłacana w ratach przez okres kilku miesięcy ma znacznie mniejszą wartość.