Jak ładować akumulatory NiMH, by działały jak najdłużej?

Czy wiesz, że nieprawidłowe ładowanie akumulatorów może skrócić ich żywotność nawet o połowę? Dlatego warto poznać optymalne metody ładowania akumulatorów NiMH, które pozwolą na jak najdłuższe działanie ich na maksymalnej mocy. Tegoroczne wakacje spędzisz więc bez obaw o przesypane piaskiem, latające zaczepy do kocyka w wakacyjnych domkach, czy przysłowiowe bebechy rzucone przez dzieciaki do walizki. Sprawdź, jakie to proste!

Dlaczego nie warto całkowicie rozładowywać akumulatorów?

Mają Państwo smartfona, tablet czy laptopa i zastanawiają się, jak postępować z ich bateriami, żeby wytrzymały jak najdłużej? Najlepiej unikać całkowitego rozładowywania. To mit, że akumulator powinien być od czasu do czasu rozładowywany w 100%. W rzeczywistości cykle rozładowywania skracają żywotność baterii i obecnie najlepiej utrzymać poziom na poziomie 20-80%. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta – każdy raz, kiedy ładowanie kończy się w 100%, to bateria dostaje sygnał, że jest w pełni naładowana i zaczyna robić sobie krótką przerwę przed kolejnym cyklem. W tym czasie poziom ładowania stopniowo opada, ale akumulator pozostaje załadowany na 98-99%. Kolejne ładowanie uruchamia proces, który ponownie osiąga wartość 100%. Tymczasem cykl rozładowywania pomaga baterii skutecznie pracować przez dłuższy czas zamiast skracać jej żywotność.

Optymalne metody ładowania akumulatorów NiMH – czyli jak zadbać o swoje urządzenia elektroniczne

Chyba każdy z nas spotkał się już z sytuacją, kiedy nasz ulubiony sprzęt elektroniczny – oto chociażby smartfony, laptopy czy odtwarzacze mp3 – zaczyna po prostu nie działać. Kiedy to następuje? Niekiedy akurat wtedy, kiedy urządzenie nie zostało poprawnie naładowane. Dlatego też, w dzisiejszych czasach, kiedy korzystamy ze sprzętów mobilnych częściej niż kiedykolwiek wcześniej, warto zadbać o to, aby łądowanie ich akumulatorów było odpowiednio przeprowadzone.

Właśnie o tym będziemy dziś rozmawiać – opowiemy o tym, co tak naprawdę kryje się pod terminem Akumulator nimh, jakie są optymalne sposoby jego ładowania oraz dlaczego wcale nie warto oszczędzać na tego typu urządzeniach. Wszystko po to, aby móc jak najdłużej korzystać z naszych ulubionych gadżetów – bez zbędnych niespodzianek!

Zacznijmy więc od początku – czym jest akumulator NiMH? Jest to nic innego, jak akumulator niklowo-metalowo-wodorkowy, który wykonany jest z elektrod wykonanych z mieszaniny niklu, metalu z wodorem oraz z materiału zasadowego. Urządzenia zasilane za jego pomocą posiadają dużą jednostkową moc, co jest szczególnie ważne w przypadku sprzętu mobilnego. Jednak, aby korzystanie z takiego akumulatora było efektywne, musimy zadbać o to, aby ładowanie było odpowiednio przeprowadzone.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *